Wybieramy glukometr – łatwe czy trudne zadanie ?

04 listopada 2013
AKTUALNOŚCI
W każdej dziedzinie życia, obserwujemy dzisiaj ogromny postęp, zmiany są tak szybkie, że często ich tempo mocno potrafi nas zaskoczyć. Tak dzieje się też na rynku urządzeń do pomiaru poziomu glikemii. Czy jednak te zmiany zawsze są zgodne z naszymi oczekiwaniami? Czy dopasowują się do naszych prawdziwych potrzeb? Postaram się w tym artykule znaleźć odpowiedzi, na te z pozoru łatwe pytania, a właściwie dać szanse poszukania jej tym, którzy zechcą ten artykuł przeczytać i odnieść do jego treści.

 

O czym więc właściwie będzie ten tekst?

Najpierw krótka dygresja. Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tematem cukrzycy, a było to 15 lat temu, ośrodek zdrowia, który  miał własny glukometr, był sporą rzadkością. Możliwość natychmiastowego prawie otrzymania wyniku poziomu glikemii, była czymś niezwykłym. Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna.  Aparaty do pomiaru glikemii, wydawane są za darmo , półki uginają się od urządzeń różnych firm. Czy to dobrze ? Oczywiście, że tak, to komfortowa sytuacja, zawsze dobrze mieć wybór. Cukrzyca, to jeden z największych problemów cywilizacyjnych związanych z rozwojem społeczeństwa, a diagnostyka jest podstawą do skutecznego jej leczenia. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj sytuacji , kiedy pacjent podaje insulinę bez wcześniejszego pomiaru glikemii. Dobranie skutecznego i dostosowanego do naszych potrzeb sprzętu jest więc kluczowe.

Pytanie  zasadnicze, które się w tym momencie nasuwa brzmi: czym się kierować przy wyborze glukometru ?.

W dalszej części, postaram się pokazać , na przykładzie  glukometru Evercare, jak różne interesujące cechy może mieć jedno urządzenie, z jednej strony proste w obsłudze, z drugiej oferujące wyrafinowane możliwości dla tych którzy chcą z nich skorzystać.

Na początek, warto sobie zadać kilka pytań:

 • Jaki powinien być idealny glukometr?
 • Jakie powinien mieć cechy?
 • Czego ja oczekuję od takiego urządzenia?

Różnimy się od siebie nawzajem, więc odpowiedzi każdego z nas na te pytania byłyby zapewne różne. Poszukajmy zatem takich cech glukometru, które wydaje się, powinny być wspólne dla większości osób z cukrzycą.

Warto w tym miejscu, jak sądzę, przytoczyć opinie, które często słyszymy od pacjentów, lekarzy i pielęgniarek. Na pytanie o idealny glukometr większość odpowiada:

 • Glukometr musi być prosty w obsłudze dla pacjenta, oraz łatwy do przeprowadzenia edukacji. Powinien być dokładny, dawać pewność i powtarzalność wyników.

To jest najczęstsza odpowiedź, ale są też inne wymagania:

 • szybki pomiar: dokładny wynik po jak najkrótszym czasie
 • automatyczne kodowanie
 • wykrywanie zbyt małej próbki krwi
 • jak najmniejsza próbka krwi potrzebna do badania
 • pamięć jak największej ilości wyników pomiaru, najlepiej z datą i godziną
 • dobrze gdyby umożliwiał automatyczny wyrzut paska testowego, bez kontaktu z krwią
 • pożądaną cechą jest praca na standardowe baterie AAA, nie trzeba wtedy szukać zegarmistrza żeby wymienić baterię
 • historia wyników powinna być możliwa do obejrzenia na monitorze komputera. Możliwość przeglądania wyników z dowolnego urządzania z internetem, to dodatkowy bonus dla ludzi aktywnych, będących często w podróży

Jak więc na tle tych wymagań wygląda jeden z najnowszych i najnowocześniejszych na polskim rynku glukometrów o nazwie Evercare Genius ? Okazuje się, po bliższej analizie, że twórcy urządzenia myśleli o potrzebach pacjentów, projektując sprzęt prawie idealny, żeby nie użyć słowa genialny, które to słowo ten glukometr posiada w nazwie.

Co więc potrafi Evercare?

Dokonuje pomiaru glikemii w trzech prostych krokach, czym spełnia warunek prostej obsługi i łatwej edukacji.

Poniższy rysunek, doskonale to ilustruje:

 

 • Evercare uruchamia się przez włożenie paska, potem wystarczy dostarczyć niewielką krople krwi (tylko 1 µl)
 • Po krótkim czasie, bo zaledwie 5 sekundach dostajemy bardzo dokładny wynik.
 • Jest on zapamiętywany pośród aż 1000 wyników które mieszczą się w pamięci urządzenia.
 • Wyrzut paska, może być automatyczny lub tradycyjny i powoduje wyłączenie glukometru.
 • Urządzenie nie wymaga kodowania.
 • Evercare pracuje na baterie AAA, dostępne w każdym prawie punkcie sprzedaży, sklepie, kiosku.
 • Dla tych, którzy szukają bardziej nowoczesnych rozwiązań system daje możliwość korzystania z komputera, przechowywania danych w chmurze.

Na koniec kilka słów o samej Chmurze.

Czym jest „Chmura evercare”? To nowa idea ułatwiająca życie. Dzięki nowoczesnej technologii udało się stworzyć internetową bazę wyników leczenia  cukrzycy. Znajdą się tu między innymi informacje o glikemii, posiłkach, wysiłku fizycznym, czy o pomiarach ciśnienia tętniczego.

„Chmura evercare”, jako jedyne tego typu rozwiązanie, umożliwia dostęp do wyników pacjenta z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Dzięki temu życie z cukrzycą stanie się o wiele prostsze. Nie potrzeba będzie dodatkowych urządzeń by przeglądać swoje wyniki. Wystarczy komputer lub smartfon.

Korzystanie z „Chmury evercare” jest całkowicie bezpłatne dla wszystkich użytkowników glukometrów evercare genius. Aby rozpocząć korzystanie z programu, wystarczy dokonać prostej rejestracji swojego glukometru na stronie evercare.pl, a wszystkie wyniki zostaną zgromadzone na bezpiecznym koncie pacjenta.

Czego więc oczekujesz od swego glukometru?  Szukasz prostych rozwiązań, czy nowoczesnych technologii? A może jednego i drugiego?

Być może to właśnie nowoczesny, prosty w obsłudze i dokładny Evercare Genius będzie dla Ciebie właściwym wyborem.

Więcej informacji na stronie www.evercare.pl

Podobne artykuły
30 września 2014
aktualności
W dniach 26-27 września 2014 na Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Gagarina 11 w Toruniu odbyło się już po raz osiemnasty Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne "Diabetica Expo 2014"
24 czerwca 2014
aktualności
W dniach 11-16 czerwca w Łodzi przeprowadzona została akcja wykrywania cukrzycy wśród pacjentów, pod hasłem przewodnim ” Co 2 osoba z cukrzycą nie wie, że ją ma, a ty? Czy jesteś zagrożony, przyjdź i sprawdź ”. Akcja trwała od 7 rano, a więc pacjenci na czczo i po posiłkach mieli możliwość sprawdzenia poziomu glikemii tym samym skorzystać z naszego glukometru evercare genius. Pacjenci z wykrytym podwyższonym poziomem cukru byli zapisywani na wizytę lekarską w celu zaordynowania recepty a ty samym kompleksowe podejście umożliwiło pacjentowi świadome kontrolowanie glikemii od momentu wykrycia cukru bez ryzyka.
18 listopada 2013
aktualności
W dniu 16.11.2013 roku odbyły sie w Kielcach uroczyste obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Dzień ten upamietnia date urodzin ( 14 listopad ) odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga.
16 października 2013
aktualności
W dniach 20-21 września 2013 roku w Toruniu odbyły się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne DIABETICA EXPO oraz XI Ogólnopolskie Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości. Miło nam poinformować, że nasz glukometr Evercare Genius zdobył 2 miejsce w kategorii sprzęt diagnostyczny.